Güneşli Mahallesi, Üsküp Cd No:29, 34212 Bağcılar/İSTANBUL
tr

Zemin Şap Uygulama

16.09.2018
622
Zemin Şap Uygulama

Zemin Şap Uygulama

Şap, zemin kaplama ve inşaat işlemlerinde sıkça kullanılan, beton zemine direk uygulanarak izolasyon, zemini düzeltme, estetik görünüm ve zeminin yapılacak olan işlemlere hazır hale getirilmesini sağlayan dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir.
Zemin kaplama işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında zeminin düzgün ve temiz bir hale getirilmesi vardır. Kaplama uygulaması yapılmaya başlamadan önce zemin doğru bir şekilde incelenerek eksikleri belirlenmelidir. Bu noktada eğer gerekli ise çatlaklar ve delikler kapatılmalıdır. Böylece zemin şap uygulaması için uygun bir hale getirilecektir. Burada şap nedir sorusunun doğru bir şekilde cevaplanması zemin kaplama işlemlerinin daha doğru bir şekilde anlaşılması için önemlidir. Aynı zamanda şap uygulamasının doğru bir şekilde yapılması da yapılan zemin kaplamanın kalitesini ve kullanım ömrünü etkilemektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Öncesinde Neden Şap Atılır ?

Şap nedir sorusunun cevabını verirken, öncelikle neden kullanıldığını ve nasıl kullanıldığını anlatmak en doğru başlangıç olacaktır. Epoksi zemin kaplama uygulamalarının uzun yıllar boyunca sorunsuz ve problemsiz kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi kaplama yapılmadan önce oldukça sağlam bir şekilde zemine şap atılmasıdır. Kaplama malzemeleri ne kadar sert ve pürüzsüz bir zemine uygulanır ise o kadar dayanıklı olacaktır. Bunun için kaplama işlemlerine başlanmadan önce alanda keşif yapılması ve bu keşif sırasında eğer zeminde var ise çatlakların ya da sorunların belirlenmesi gerekir. Bu sorunlar çözüldükten sonra beton zemine doğrudan şap atılır. Atılan bu şap ile zemin kaplama malzemelerinin daha iyi bir şekilde tutunmasını ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Zemin kaplama işlemlerinde kullanılan tüm malzemeler oldukça önemli görevlere sahip oldukları için şap nedir sorusunun cevabının detaylı bir şekilde verilmesi de önemlidir. Buna ek olarak zemin kaplama yaptırmak için anlaştığınız firmanın ekipleri ile görüşürken şap nedir sorunuzun da cevapsız bırakılmaması önemlidir.

Uygulama Öncesinde Şap Nasıl Hazırlanır ?

Kaplama yapılacak zemine şap atılmadan önce çeşitli hazırlık aşamaları bulunmaktadır. Her aşamanın titizlik ve dikkatle yapılması oldukça önemlidir. Yapılacak en küçük bir hata ile ileride büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı profesyonel ve tecrübeli zemin kaplama ekipleri ile çalışmanız oldukça önemlidir.

Uygulama Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şap nedir sorusunun cevabını verirken açıkladığımız gibi beton zeminde hiçbir çatlak ya da tozun yüzeyde olmaması gereklidir. Bunun için şap hazırlık aşamalarının başında kaplama yapılacak olan yüzeyin temizlenmesi gelmektedir. Aynı zamanda yüzeyde var ise çeşitli kimyasal ve yapışkanların sökülmesi önemlidir. Daha sonrasında şap atılacak zeminde kotun belirlenmesi ve duvar kenarlarında kotun işaretlenmesi gereklidir. Ancak bu noktada uygulanacak olan şap işleminin kalınlığı oldukça titiz bir şekilde hesaplanmalıdır. Yeteri kadar kalın şap atılmaz ise çeşitli çatlaklar ve bozulmalar meydana gelebilmektedir. Sonrasında ise atılacak şap malzemeleri dikkatli bir biçimde karıştırılır. Ardından beton zemine belirlenen kalınlık doğrultusunda rahatlıkla uygulanabilir. Şap atıldıktan sonra mala ile düzeltilerek zemin kaplama malzemeleri için uygun bir hale getirilir. Tüm zemin dümdüz yapıldıktan sonra atılan şapın kuruması beklenir. Şap tam anlamıyla kuruduktan sonra geri kalan zemin kaplama uygulamaları uygulanabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: